Czy opłaca się naprawiać ECU?

ECU, czyli sterowniki silników zaczęto montować w samochodach już w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Potem stały się standardem. Pierwotnie ich zadaniem było elektroniczne sterowanie doborem mieszanki paliwa i powietrza w celu osiągnięcia mniejszego spalania. Obecnie ECU spełnia w samochodzie pełni znacznie większą rolę.

Za co odpowiada ECU?

Engine Control Unit powszechnie przez kierowców nazywany jest komputerem pokładowym. Dużo w tym prawdy, bo do sterownika silnika podłączonych jest wiele innych istotnych systemów. Wielu kierowców spotkało się z sytuacją, że na desce rozdzielczej pojawia się im sygnał informujący o awarii. Jadą na stację diagnostyczną i słyszą, że wszystko jest w porządku, to tylko błąd komputera.

Znacznie gorzej jest w sytuacji, gdy sterownik silnika odcina pozostałe elementy i unieruchamia silnik. Nie ma wyjścia auto trzeba odholować do warsztatu. Podpięcie do odpowiedniego programu diagnostycznego pozwala na ustalenie rzeczywistej przyczyny awarii, najczęściej jest to z jeden wielu czujników podpiętych do komputera pokładowego.

Przyczyny awarii ECU

Producenci nowoczesnych samochodów nie przewidują awarii ECU pod warunkiem eksploatacji zgodnej z instrukcją obsługi. Wielu właścicieli samochodów po upływie gwarancji decyduje się na różne modyfikacje w samochodzie. Najczęściej jest to instalacja zasilania gazowego LPG. Choć wykonana prawidłowo, nie zawsze jest prawidłowo podłączona do sterownika silnika.

Drugą, bardzo częstą przyczyną awarii ECU są proste błędy popełniane przez kierowców. Zaśniedziałe klemy akumulatora, odłączanie klem przy pracującym silniku, próba uruchomienia samochodu w trybie awaryjnym. To z reguły oznacza znacznie większe problemy.

Czy naprawa ECU jest możliwa?

Błąd pokazany na komputerze lub całkowite unieruchomienie samochodu najczęściej oznacza wizytę w stacji diagnostycznej. Fachowcy po sprawdzeniu ogłaszają wyrok – trzeba wymienić sterownik silnika. W wielu wypadkach jest to kompletnie nieopłacalne, ponieważ cena nowego ECU przekracza wartość auta. To diagnoza po najmniejszej linii oporu.

Jest wiele zakładów elektronicznych, dla których regeneracja ECU nie stanowi większego problemu. Wymienią zepsute podzespoły, ponownie go zaprogramują i zrobią to po znacznie niższej cenie niż zakup nowego ECU. Jest jednak jeden wyjątek, nie dokonają regeneracji, jeżeli uszkodzeniu uległ czujnik poduszek powietrznych. Ma to decydujący wpływ na bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem. Uprawnienia do tego typu napraw mają tylko warsztaty posiadające odpowiedni certyfikat.