Gdzie szukać pomocy w związku z podejrzeniem depresji?

terapia psychologiczn

Depresja jest chorobą, która dotyka coraz większą ilość osób. Nawet małe dzieci częściej są smutne i wpadają w dołek psychiczny. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się każdemu i mogą się pojawić w przypadku jakiegoś niepowodzenia lub rozczarowania. Jeśli jednak ten stan nie mija, to może oznaczać depresję.

Jakie objawy świadczą o depresji?

Smutek, który się przedłuża i trwa nieprzerwanie dwa tygodnie, może być oznaką depresji. Oczywiście nie w każdym przypadku się to sprawdza, jednak warto reagować od razu, aby szybciej powrócić do stanu normalności. Objawami depresji jest brak radości z zajęć, które wcześniej sprawiały przyjemność. Rodzina, dzieci, znajomi nie wywołują uśmiechu, a wszystko dookoła traci sens. Dodatkowo bardzo często depresji towarzyszą częste bóle głowy oraz bezsenność. U kobiet dochodzi do zaburzeń miesiączkowania i zmniejsza się również libido. Występują także wahania wagi, które spowodowane są brakiem apetytu lub nadmiernym łakomstwem.

Przyczyny depresji

Dotąd nie wyjaśniono dokładnie, jaka jest przyczyna depresji. Przyjmuje się, że częściej zapadają na tę przypadłość osoby, które mają zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia neuroprzekaźników. Uważa się, że jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Złe samopoczucie może pojawić się także z przyczyn środowiskowych. Zbyt duży stres, zaburzenia snu lub problemy rodzinne negatywnie oddziałują na zachowanie i często prowadzą do depresji.

Jak radzić sobie z depresją?

Jeśli zostaną zauważone pierwsze objawy depresji, to trzeba podjąć szybkie kroki, aby jej zaradzić. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychologicznej. Psycholog Katowice przede wszystkim zapozna się z historią pacjenta i sprawdzi, skąd wzięły się problemy. Podczas leczenia psychologicznego bardzo często chory wspomagany jest leczeniem farmakologicznym. Szybkie zdiagnozowanie depresji i rozpoczęcie leczenia przyniesie oczekiwane efekty i sprawi, że pacjent nie tylko wróci do poprzedniego stanu, ale dodatkowo wzmocni się i będzie umiał radzić sobie lepiej z problemami dnia codziennego.

Psycholog Katowice – psychoterapia w depresji

Psychoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych podczas leczenia depresji. Psychologowie najczęściej wybierają metodę opierającą się na nurcie poznawczo – behawioralnym. Jeśli depresja nie jest silna i pacjent przechodzi ją umiarkowanie, to wystarczą regularne sesje terapeutyczne. W przypadku silnej depresji dodatkowo stosowane są leki antydepresyjne. Ważne jest, aby szybko zareagować w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów depresji i oddać się w ręce specjalisty.